Co to jest ergonomia?

Pojęcie ergonomia, wywodzące się z greki (ergon= praca, nomos= prawa naturalne), oznacza „naukę o pracy”. Za jej ojca uważa się polskiego przyrodnika Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, który w 1857 r. w czasopiśmie „Przyroda i Przemysł” opublikował artykuł „Rys ergonomii, czyli nauki o Pracy opartej na prawach zaczerpniętych z Nauki Przyrody”.

 

Istnieje wiele definicji ergonomii. Jedna z nich wskazuje, że ergonomia zajmuje się związkami zachodzącymi pomiędzy człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i otoczeniem (materialnym) w najszerszym znaczeniu, włączając w to pracę, wypoczynek, sytuacje w domu i podróży . Ujmuje ona bardzo szeroko zakres zainteresowania ergonomii, wykraczając poza pracę.

 

Dążeniem osoby dokonującej oceny stanowiska pracy i warunków panujących na nim podczas wykonywania określonych zadań, będzie dostosowanie tego miejsca pracy w jak największym zakresie do rodzaju wykonywanej pracy, wynikających z tego ograniczeń i potrzeb operatora.

Po uwzględnieniu tych elementów możliwe będzie określenie stanowiska mianem ergonomicznego.

 

ERGONOMICZNE  STANOWISKO

 

Krzesło

krzeslo

Na komfort pracy duży wpływ ma krzesło, które powinno zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów oraz być wyposażone w: regulację wysokości siedziska – 40-50 cm od podłogi, regulację wysokości oparcia i regulację pochylenia oparcia, podłokietniki, płytę siedziska wyprofilowaną odpowiednio do odcinka udowego nóg i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

Podnóżek

Wyposażając stanowisko pracy w podnóżek, ustaw go pod odpowiednim kątem (max. 15°) tak, aby możliwe było płaskie, spoczynkowe ustawienie na nim stóp.

Biurko

Biurko powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie. Celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji.

Ułożenie rąk

Ustaw wysokość stołu, krzesła i podłokietników, w taki sposób, aby zapewnić naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem. Pozwoli to na odciążenie mięśni.

Prawidłowe ustawienie monitora

Prawidłowe ustawienie monitora

Ustaw monitor na biurku w odległości 40-75 cm od oczu,zapewniając, by kąt obserwacji ekranu wynosił 20°-50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu.Taka organizacja stanowiska pracy pozwoli na zminimalizowanie obciążenia oczu i karku.

Pamiętaj o 5 min przerwy po każdej godzinie pracy

Po każdej godzinie pracy przy komputerze zrób 5-minutową przerwę. Wstań z krzesła. Taki sposób postępowania i ćwiczenia fizyczne pozwolą Twojemu organizmowi zmienić rodzaj obciążenia i rozluźnić mięśnie.

 

Granice zasięgu i strefy funkcjonalne rąk